Rankinio egzotika – iš europiečių sudaryta JAV rinktinė

Pasaulio vyrų rankinio pirmenybėse rungtyniauja net 32 šalių rinktinės. Dalyvių sąrašas – ilgas ir margas, tad jame yra vietos ir gana egzotiškų kraštų komandoms. Kad ir kaip keistai skambėtų, viena iš egzotiškiausių rankinio šalių yra Jungtinės Amerikos Valstijos.

.

Rankinio „dvyniai“

Vieni piktinasi, kiti šaiposi, treti toleruoja ir neprieštarauja, bet rankinio bendruomenė apie Kataro rinktinę kalba daug.

Prieš keliolika metų Kataro sporto vadovai įžvelgė nišą ir užsimojo suburti pajėgią rankinio rinktinę. Vargti ugdant savus rankininkus katariečiai nė neketino, užtat plačiai atvėrė piniginę ir natūralizavo didelį būrį užsieniečių, kurie susibūrę į vieną komandą sudrebino rankinio pasaulį ir 2015 metais tapo planetos vicečempionais.

Vienu metu atrodė, kad Kataras gali išugdyti ir savų talentų – natūralizuotų žaidėjų skaičius rinktinėje lyg ir buvo pradėjęs mažėti. Bet šių metų pasaulio pirmenybėse Katarui vėl atstovauja tikras internacionalas. Net 14 iš 18 paraiškoje įrašytų rankininkų – Kataro pilietybę gavę užsieniečiai iš Egipto, Tuniso, Bosnijos ir Hercegovinos, Juodkalnijos, Sirijos bei Kubos.

Šių metų pasaulio pirmenybėse Kataro komanda turi savotišką dvynę. Kaip Kataro rinktinėje su žiburiu reikia ieškoti katariečių, taip JAV rinktinėje – amerikiečių.

Įdomus sutapimas. Vietinių rankininkų skaičius Kataro ir JAV komandose yra visiškai vienodas. JAV rinktinės paraiškoje taip pat yra 14 užsieniečių.

.

Olimpinė viltis

Nors „dvyniai“ kai kuo panašūs, jie tikrai ne identiški. Jei Kataras garsius užsienio rankininkus vilioja solidžiais honorarais, tai JAV rankinio finansinės galimybės nepalyginamai mažesnės. Amerikiečiai gali pasiūlyti nebent kuklius dienpinigius. Tačiau JAV rankinio vadovai mažai žinomiems Europos rankininkams gali pasiūlyti kitą vertingą dalyką – galimybę žaisti pasaulio pirmenybėse, prisistatyti plačiajai rankinio visuomenei ir pasirodyti stipresnių klubų atstovams. Taip pat, ir šiuo metu ko gero svarbiausia – JAV mažai žinomiems rankininkams gali pasiūlyti realią viltį patekti į 2028 metų Los Andželo olimpines žaidynes.

Tai – labai svarbu, nes pasaulio pirmenybėse JAV rinktinės aprangą vilkintys Vokietijos, Švedijos, Danijos, Ispanijos, Prancūzijos, Kroatijos ir Vengrijos rankininkai patekti į savo šalių rinktines neturi nė mažiausio šanso.

Kaip šie rankininkai pateko į JAV rinktinę? Jie turi JAV pilietybę dėl vieno iš tėvų kilmės. Keletas žaidėjų netgi gimė Šiaurės Amerikoje, bet tėvai juos dar ankstyvoje vaikystėje parsivežė atgal į Europą, kur jie ir pradėjo žaisti rankinį.

.

Panašios biografijos

Europos rankinio specialistams gerai žinomos vos kelių JAV atstovaujančių žaidėjų pavardės. Vienas iš jų – ispanas Alexas Chanas, kuris šį sezoną yra rezultatyviausias Ispanijos lygos rankininkas.

A.Chanas gavo JAV pilietybę, nes prieš kelis dešimtmečius į Ameriką emigravo jo senelis ir JAV gimė rankininko motina. Vėliau motina nusprendė persikelti į Ispaniją, o pats A.Chanas gimė ir užaugo Galisijos mieste Pontevedroje. Jis visą karjerą žaidžia Pontevedros „Cisne“ klube, kuriam 2020 metais padėjo patekti į „Asobal“ lygą (stipriausią šalies rankinio pakopą).

„Visada jaučiausi susijęs su JAV, nes ten gimė mano močiutė ir mama, Virdžinijoje iki šiol gyvena mano dėdė. Vaikystėje kelias vasaras praleidau pas JAV gyvenančius artimuosius, – prieš kelerius metus Ispanijos leidiniui „Marca“ pasakojo į JAV rinktinę pakviestas A.Chanas. – Pontevedroje visi žino, kad esu iš dalies amerikietis, todėl draugai mane paragino susisiekti su JAV rinktinės treneriu. Kelias minutes pasikalbėjau su juo telefonu, ir tapau JAV rinktinės nariu“.

Kitas JAV rinktinės lyderis Abou Fofana gimė Naujajame Džersyje, išeivių iš Dramblio Kaulo Kranto šeimoje. Tačiau A.Fofana buvo dar vaikas, kai jo tėvai nusprendė persikraustyti į Prancūziją. Šeimai apsigyvenus Tulūzoje, ištįsęs vaikis susižavėjo rankiniu ir, atsispyręs tėvų raginimams užsiimti krepšiniu, pradėjo lankyti šio žaidimo treniruotes.

A.Fofana žaidė keliose Prancūzijos antrosios lygos komandose, o užpernai perėjo į Volendamo „Kras“ klubą iš Nyderlandų.

JAV rinktinės kapitonas yra vokietis Ianas Hüteris. Rinktinėje taip pat žaidžia jo brolis Patrickas. Vokietijoje gimę ir užaugę broliai JAV pilietybę gavo, nes jų motina yra amerikietė.

Vaikystėje broliai porą metų netgi gyveno San Franciske, o vyresnysis Patrickas ten lankė beisbolo treniruotes. Tačiau grįžę į Vokietiją abu broliai pasinėrė į rankinį ir visą karjerą žaidžia Dormageno „Bayer“ klube, kuris prieš penkerius metus pakilo iš Vokietijos trečiosios lygos į antrąją bundeslygą.

Labai panašios ir daugumos kitų JAV rinktinės žaidėjų biografijos. Šeši rankininkai užaugo Vokietijoje, du – Švedijoje, po vieną – Ispanijoje, Prancūzijoje, Danijoje, Vengrijoje, Kroatijoje bei Bosnijoje ir Hercegovinoje.

.

Iškovojo pirmąją pergalę

Pasaulio pirmenybėse JAV rinktinės aprangą vilki vos keturi šioje šalyje išugdyti rankininkai. Vienas iš jų – graikų kilmės Nikos Zarikos – vos atsiskleidus rankininko talentui, išvyko į Vokietiją, o šį sezoną rungtyniauja Graikijos lygos „Vrillisia“ klube.

Europoje jau seniai gyvena ir Gary Hinesas, rungtyniaujantis Vokietijos trečiojoje lygoje.

Rankinio profesionalo duonos Europoje šiek tiek paragavo Andrew Donlinas ir Ty Reedas. A.Donlinas žaidė Leono „Ademar“ (Ispanija), T.Reedas – „Flensburg-Handewitt“ (Vokietija). Tačiau Europos komandose šie rankininkai svarbių vaidmenų negavo, todėl greitai grįžo namo.

Dabar jie dirba kitus darbus ir rankinio kamuolį į rankas paima tik laisvalaikiu. A.Donlinas laisvo laiko turi ne marias. Šis vyras yra JAV karinių oro pajėgų karininkas.

A.Donlinas atostogų paprašė ir kelioms savaitėms į Švediją iškeliavo ne veltui. Praėjusį penktadienį, sausio 13-ąją, jis prisidėjo prie istorinio JAV rankinio įvykio – pirmosios pergalės pasaulio pirmenybėse.

JAV rinktinė pasaulio pirmenybėse dalyvauja jau septintąjį kartą, bet per praėjusius šešis turnyrus pralaimėjo visas 25 rungtynes. 26-asis kartas nemelavo – amerikiečiai pirmosiose šių metų turnyro rungtynėse po atkaklios kovos vieno įvarčio skirtumu nugalėjo Maroko rinktinę 28:27.

.

Maža konkurencija

JAV rinktinė pasaulio pirmenybėse dalyvauja po gana ilgos pertraukos – pirmą kartą nuo 2001 metų. Iškovoti kelialapį padėjo ne vien tai, kad Tarptautinė rankinio federacija (IHF) padidino pasaulio pirmenybių komandų skaičių nuo 24 ir 32, bet ir perbraižytos atrankos zonų ribos.

Anksčiau visos Amerikos komandos dėl kelialapių į didžiuosius turnyrus kovodavo vienoje zonoje. Tačiau prieš kelerius metus IHF padalino Ameriką į dvi dalis. Viena dalis – Pietų ir Centrinė Amerika, kita – Šiaurės Amerika ir Karibų šalys.

Konkurencija net ir pietinėje dalyje, kurioje aiškiai pirmauja Brazilija, Argentina ir Čilė, yra nedidelė, o šiaurinėje – labai maža. Pernai Šiaurės Amerikos ir Karibų šalių pirmenybėse dėl medalių ir vienintelio kelialapio į pasaulio pirmenybes kovojo vos keturios komandos.

Lemiamose rungtynėse JAV nugalėjo Grenlandiją, trečiąją vietą užėmė Kuba, ketvirtąją – Meksika.

Normaliomis aplinkybėmis aiški šio regiono rankinio lyderė būtų Kuba. Ji turi ir tvirtas rankinio tradicijas, ir neblogą šio žaidimo mokyklą, bet geriausi Kubos sportininkai, naudodamiesi menkiausia proga, sprunka iš „Laisvės salos“.

Rankininkai – ne išimtis. Šiuo metu vien Ispanijos ir Portugalijos lygose žaidžia keliolika kubiečių, o keli išeiviai iš Kubos šiapus Atlanto tapo kitų rinktinių lyderiais. Anksti Anapilin išėjęs Alfredo Quintana, Daymaro Salina, Alexisas Borgesas ir Victoras Iturriza praėjusį dešimtmetį padėjo pakilti Portugalijos rinktinei, Rafaelis Capote yra Kataro rinktinės vedlys.

Šiuos ir kitus rankininkus praradusi Kubos rinktinė nebepatenka į pasaulio pirmenybes, o atsiradusiu tarpeliu pasinaudojo JAV komanda.

.

„Atsilieka šviesmečiais“

Eiliniai JAV sporto mėgėjai apie istorinę jų šalies rankinio rinktinės pergalę 2023 metų pasaulio pirmenybėse veikiausiai nieko negirdėjo. JAV susidomėjimas šiuo žaidimu yra labai mažas, o didžiosios šalies žiniasklaidos priemonės net nepraneša apie tai, kad kažkur vyksta rankinio pasaulio pirmenybės. Susidomėjimas pakyla nebent per olimpines žaidynes.

„Tai – vasaros olimpinių žaidynių tradicija. Amerikiečiai įsijungia televizorių būdami įsitikinę, kad net sporto šakose, kurių jie visai nesupranta, JAV rinktinė lengvai dominuos.

Jie sutrinka sužinoję, kad JAV rinktinės – tiek vyrų, tiek moterų – net neiškovojo olimpinio kelialapio. Jie niekaip negali suprasti, kodėl Jungtinės Amerikos Valstijos, užauginančios daugiau kamuolio žaidimų sportininkų negu bet kuri kita pasaulio valstybė, taip atsilieka rankinyje“, – užpernai per Tokijo olimpines žaidynes rašė „Los Angeles Times“.

„JAV rinktinė žaisdama su pasaulio rankinio lyderiais dažnai atrodo taip, kaip 1992 metais varžovai atrodė žaisdami su Svajonių komanda, – pridūrė „Los Angeles Times“, pasitelkęs palyginimą su amerikiečiams daug geriau suprantamu krepšinio žaidimu. – JAV atsilieka šviesmečiais. Šalis net neturi jaunimo rankinio programos. Jei europiečiai mokosi žaisti nuo vaikystės ir treniruojasi rankinio mokyklose, JAV komandos tikisi, kad į jas ateis sportininkai iš kitų žaidimų“.

.

Nėra rankinio federacijos

Valstijose jau beveik du dešimtmečius net nėra nacionalinės rankinio federacijos. Dar 2006 metais Jungtinių Valstijų olimpinis komitetas (USOC) paleido Jungtinių Valstijų rankinio federaciją (USTHF) dėl neveiklumo. Nuo tada visus rankinio žaidimo reikalus tvarko pats olimpinis komitetas, įsteigęs tiesiogiai valdomą rankinio padalinį („USA Team Handball“).

330 milijonų gyventojų turinčioje šalyje registruoti vos 29 rankinio klubai. 19-oje klubų yra ir vyrų, ir moterų komandos, aštuoniuose – tik vyrų, dviejuose – tik moterų.

JAV rankinio pirmenybės yra trumpas turnyras, rengiamas pavasarį ir trunkantis tris dienas. Praėjusių metų gegužę vykusiose pirmenybėse dalyvavo 22 vyrų (pagal pajėgumą suskirstytos į tris pakopas, keliems klubams atstovavo po dvi ar tris komandas) ir 12 moterų komandų. „USA Team Handball“ rengiamose pirmenybėse kartu varžosi ir Kanados rankininkai, o Kvebeko moterų komanda pernai netgi tapo JAV čempione.

Regionuose rengiamos rankinio varžybos, bet jos yra padrikos ir nereguliarios, nes rankininkai nėra profesionalai ir treniruotis bei žaisti gali tik laisvu nuo pagrindinio darbo metu.

2020 metų pradžioje „USA Team Handball“ parengė studentų rankinio vystymo programą. Pagal ją, 2022 metais rankinis turėjo būti žaidžiamas bent 72 universitetuose. Tačiau kelias nuo lūkesčių iki tikrovės buvo neįveikiamas. 2021-2022 metų sezone rankinio programas turėjo tik 14 universitetų, vos keturi universitetai subūrė merginų komandas, o praėjusių metų pavasarį NCAA pirmenybėse dalyvavo dešimt vyrų ir keturios moterų komandos.

.

Profesionalų lygos planai

JAV niekada nebuvo profesionalų rankininkų ir profesionalų rankinio lygos. Užpildyti šią spragą užsimojo „Verizon“ telekomunikacijų bendrovė, kuri prieš trejus metus kartu su „USA Team Handball“ paskelbė, jog ketina įsteigti JAV profesionalų rankinio lygą. Steigėjai pažadėjo, kad lyga startuos 2023 metais, joje žais bent dešimt komandų, kurių biudžetai bus 3-5 mln. dolerių.

„Verizon“ susidomėjimas JAV visai nepaplitusiu žaidimu iš pirmo žvilgsnio sunkiai paaiškinamas. Bet viskas tampa daug aiškiau žinant, kad prieš penkerius metus šios bendrovės vykdančiuoju direktoriumi buvo paskirtas švedas Hansas Vestbergas. Maža to, kad naujasis vadovas atvyko iš rankinio šalies, H.Vestbergas net aštuonerius metus ėjo Švedijos rankinio federacijos vadovo pareigas, kurias paliko 2016 metais, kai buvo išrinktas Švedijos olimpinio komiteto prezidentu. Po to olimpinio judėjimo vadovo pareigas jis iškeitė į darbą privačiame sektoriuje.

Vis dėlto po pirmųjų pranešimų kalbos nutilo ir pastaraisiais mėnesiai apie naują rankinio lygą nebuvo nieko girdėti. Kita vertus, nuo rankinio „Verizon“ bendrovė nenusisuko ir yra viena iš pagrindinių „USA Team Handball“ rėmėjų. Šios bendrovės reklama per pasaulio pirmenybes patalpinta ant JAV rinktinės marškinėlių.

.

USA Team Handball

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s